Kolektory słoneczne ViessmannKolektory słoneczne płaskie ViessmannKolektory słoneczne próżniowe Viessmann

Kolektory słoneczne płaskie czy próżniowe? Wybierz odpowiednią technologię dla Twojej instalacji

Kolektory słoneczne stanowią skuteczne rozwiązanie do pozyskiwania energii słonecznej i wspomagania przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) w domach jedno- lub wielorodzinnych. W tym artykule porównamy dwie popularne technologie: kolektory słoneczne płaskie i kolektory słoneczne próżniowe, aby pomóc Ci wybrać odpowiednią dla Twoich potrzeb.

Kolektory słoneczne płaskie

Kolektory słoneczne płaskie to popularna i ekonomiczna opcja wykorzystywana do pozyskiwania energii słonecznej. Ich powierzchnia jest odpowiednio dostosowana, aby zapewnić pokrycie od 50% do 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Są one idealne do zastosowania w większości instalacji solarnych do ogrzewania c.w.u.

Kolektory słoneczne próżniowe

Kolektory słoneczne próżniowe charakteryzują się wysoką jakością i wydajnością w porównaniu z płaskimi kolektorami. Dzięki temu, kolektory próżniowe o mniejszej powierzchni mogą zapewnić wystarczający poziom pokrycia zapotrzebowania na ciepło. Są szczególnie zalecane w przypadku ograniczonej powierzchni dostępnej na dachu, braku możliwości optymalnego ustawienia kolektorów płaskich lub w budynkach o ograniczonym zużyciu ciepła w okresie letnim.

Wartość energetyczna

Przy wyborze odpowiedniego kolektora warto zwrócić uwagę na jego parametry i zdolność do pozyskiwania ciepła słonecznego. Tanie kolektory próżniowe o niskiej sprawności mogą dostarczać mniejszą ilość ciepła niż wysokiej jakości kolektory płaskie. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować dane techniczne i wybrać odpowiednią powierzchnię absorbera.

Porównanie wydajności

Dla przykładu, standardowa instalacja do wspomagania ogrzewania wody użytkowej dla rodziny 3-4 osobowej może składać się z: – 2 kolektorów Vitosol 200-F o łącznej powierzchni absorbera 4,6 m² – 1 kolektora próżniowego CPC o powierzchni absorbera 3,4 m². Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że kolektory Vitosol 200-F uzyskują moc 2580 W, podczas gdy kolektor próżniowy CPC osiąga moc 1578 W. Różnica w ilości dostarczanego ciepła wynosi 1002 W na korzyść kolektorów płaskich Vitosol 200-F.

Komfort użytkowania

Kolektory płaskie charakteryzują się mniejszym czasem odszraniania i odsłaniania w porównaniu do kolektorów próżniowych. Promieniowanie słoneczne swobodnie dociera do absorbera, dzięki czemu osiągają one wyższe temperatury szybciej. Natomiast kolektory próżniowe wymagają dłuższego czasu na oczyszczenie powierzchni ze śniegu i szronu.

Podsumowanie

Podczas wyboru między kolektorami słonecznymi płaskimi a próżniowymi, zwróć uwagę na dostępny obszar na dachu, kąt ustawienia, oraz pożądany poziom pokrycia zapotrzebowania na ciepło. Kolektory płaskie są ekonomiczne i sprawdzą się w większości przypadków, natomiast kolektory próżniowe są bardziej wydajne i mogą być preferowane w pewnych warunkach. Pamiętaj również o jakości kolektorów, aby uzyskać optymalne wyniki energetyczne. Zachęcamy do skonsultowania się z ekspertami w dziedzinie energii słonecznej, aby dostosować rozwiązanie do Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań. Pamiętajmy, że inwestycja w kolektory słoneczne to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również oszczędność na kosztach energii przez wiele lat.