Zbiorniki buforowe Viessmann

Czy zbiornik buforowy jest potrzebny?

Stwierdzenie, z którym często można się spotkać, że: „zbiornik buforowy jest niepotrzebny” jest dużym uproszczeniem. A nawet przejawem ignorancji, gdy nie wiedząc nic o domu i instalacji, „fachowiec” mówi, że „bufor jest bez sensu”. Dlatego warto zgłębić temat i dowiedzieć się, czy zbiornik buforowy rzeczywiście jest niezbędnym elementem w ogrzewaniu domu.

Co to jest zbiornik buforowy?

Zbiornik buforowy, nazywany także zasobnikiem buforowym, to pojemnik, w którym magazynowana jest woda zasilająca ogrzewanie domu, czyli tzw. woda grzewcza. Woda ta jest podgrzewana przez pompę ciepła i trafia do zbiornika buforowego, który pełni rolę magazynu ciepła dla instalacji grzewczej.

Kiedy zbiornik buforowy jest potrzebny?

Bufor będzie potrzebny w różnych sytuacjach, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o jego zastosowaniu:

Ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami:

Jeśli Twój dom jest ogrzewany za pomocą tradycyjnych grzejników, zbiornik buforowy może okazać się niezastąpiony. Pomaga on wyrównać różnice w zapotrzebowaniu na ciepło w różnych momentach dnia, co pozwala zoptymalizować pracę pompy ciepła i obniżyć koszty ogrzewania.

Kilka obiegów grzewczych:

Jeśli Twój dom ma podzielone ogrzewanie na kilka obiegów o różnych temperaturach (np. ogrzewanie podłogowe i grzejniki), zbiornik buforowy pozwala na efektywne dostosowanie ilości i temperatury ciepłej wody do bieżących potrzeb.

Podłączenie innych źródeł ciepła:

Jeśli do instalacji ogrzewania jest również podłączony kocioł na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym, zbiornik buforowy będzie potrzebny do magazynowania ciepłej wody z różnych źródeł.

Korzyści wynikające z zastosowania zbiornika buforowego

Zastosowanie zbiornika buforowego może przynieść wiele korzyści:

Optymalizacja pracy pompy ciepła:

Bufor zapewnia wymaganą minimalną ilość wody grzewczej przez pompę ciepła, co skutkuje zmniejszeniem częstotliwości jej załączania się. To przekłada się na niższe koszty prądu i dłuższą żywotność urządzenia.

Obniżenie kosztów prądu:

Stosując odpowiednio pojemny zbiornik buforowy i korzystając z dwóch taryf energii elektrycznej (dziennej i tańszej nocnej), można znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Magazynowanie energii z instalacji fotowoltaicznej:

Woda z bufora może pełnić rolę magazynu energii z instalacji fotowoltaicznej, co pozwala na wykorzystanie jej do ogrzewania domu także w nocy.

Wykorzystanie w instalacjach z powietrzną pompą ciepła:

Bufor może być szczególnie użyteczny w instalacjach z powietrzną pompą ciepła, gdzie może pełnić funkcję magazynu ciepła wykorzystywanego podczas rozmrażania urządzenia.

Podsumowanie

Zbiornik buforowy (zasobnik buforowy) jest ważnym elementem w niektórych instalacjach ogrzewania domu. Jego zastosowanie może przynieść wiele korzyści, takich jak optymalizacja pracy pompy ciepła, obniżenie kosztów prądu czy magazynowanie energii z instalacji fotowoltaicznej. Decyzja o jego zastosowaniu powinna być jednak przemyślana i zależy od specyficznych warunków i potrzeb każdego domu. Jeśli Twój dom jest ogrzewany tradycyjnymi grzejnikami, podzielony na kilka obiegów grzewczych lub posiada inne źródła ciepła, warto rozważyć zastosowanie zbiornika buforowego, który przyczyni się do efektywniejszego i oszczędniejszego ogrzewania.