Pompy ciepła Viessmann

Powietrzne pompy ciepła: monoblok kontra Split

Współczesne technologie umożliwiają nam skuteczne i ekologiczne ogrzewanie budynków oraz wody użytkowej poprzez wykorzystanie powietrza atmosferycznego. Rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność, są powietrzne pompy ciepła. W tym obszarze wyróżniamy dwa główne typy: pompy ciepła monoblokowe oraz split. Dlaczego warto się bliżej przyjrzeć tym dwóm wariantom?

Praca pompy ciepła

Zacznijmy od sedna. Zarówno pompy ciepła monoblokowe, jak i split pracują na zasadzie pobierania energii cieplnej z powietrza i przekształcania jej w ciepło wykorzystywane do ogrzewania wody centralnego ogrzewania. Oba typy urządzeń charakteryzują się wysoką efektywnością, osiągając klasę energetyczną A++. Przykładem są pompy ciepła split Vitocal 200-S oraz monoblok Vitocal 200-A, które mogą osiągnąć współczynnik efektywności COP do 5,0.

Budowa i rozmieszczenie

Kluczową różnicą między monoblokami a splitami jest układ i rozmieszczenie komponentów. W pompach ciepła typu split, skraplacz umieszczony jest wewnątrz budynku, podczas gdy parownik, sprężarka i zawór rozprężny znajdują się w jednostce zewnętrznej. W przypadku monoblokowych pomp ciepła wszystkie te elementy są skondensowane w jednej, hermetycznej jednostce. Dla wydajniejszego układu można także zestawić dwie jednostki – jedną zewnętrzną z układem chłodniczym, a drugą wewnętrzną z dodatkowymi elementami, takimi jak podgrzewacz wody czy pompa obiegowa.

Instalacja i kontrola

Montaż i utrzymanie są kolejnymi obszarami, które warto wziąć pod uwagę. W przypadku splitów, instalator musi posiadać uprawnienia chłodnicze, ponieważ część instalacji chłodniczej tworzy się w trakcie montażu. W przeciwnym razie, monobloki eliminują konieczność takich uprawnień, ponieważ układ chłodniczy jest zamknięty od początku i gotowy do użytku. Dodatkowo, w pompach typu split konieczne są regularne kontrole szczelności oraz założenie tzw. karty produktu, co generuje dodatkowe koszty.

Użytkowanie i zabezpieczenia

Pompy monoblokowe wymagają mniej formalności w użytkowaniu. Podczas gdy w pompach typu split należy regularnie sprawdzać szczelność układu chłodniczego oraz zabezpieczać się przed zamarzaniem wody w przewodach, monobloki są w tym przypadku mniej wymagające. Układ chłodniczy w monoblokach nie wymaga dodatkowej kontroli szczelności, a zabezpieczenie przed zamarzaniem wody można osiągnąć poprzez ochronę pasywną lub użycie medium niezamarzającego.

Podsumowanie

Podsumowując, obie wersje pomp ciepła mają swoje zalety i ograniczenia. Pompy typu split są atrakcyjne cenowo, ale wiążą się z dodatkowymi kosztami związanymi z kontrolami i utrzymaniem układu chłodniczego. Z kolei monobloki są droższe, jednak ich montaż jest prostszy i bardziej odporny na błędy. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb użytkownika. Decydując się na jedną z tych opcji, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby oraz dostępne możliwości. Bez względu na wybór, powietrzne pompy ciepła stanowią nowoczesne i efektywne rozwiązanie w dziedzinie ekologicznego ogrzewania.