Zawory ViessmannZawory mieszające Viessmann

Zawór mieszający – „mieszacz” – co warto o nim wiedzieć?

Jak działa zawór mieszający?

Załóżmy, że w naszym systemie grzewczym mamy kocioł dostarczający wodę grzewczą o temperaturze 60ᵒC. Ta gorąca woda zasila tradycyjne grzejniki w domu. Jednak, jeśli chcemy skorzystać z ogrzewania podłogowego, temperatura powinna być niższa, np. 30ᵒC. Tutaj właśnie zawór mieszający wkracza do akcji. Pozwala on zmieszać gorącą wodę z kotła z nieco zimniejszą wodą, aby uzyskać odpowiednią temperaturę 30ᵒC dla ogrzewania podłogowego. Zawory mieszające mogą działać automatycznie lub na zasadzie termostatu.

Automatyczny zawór mieszający

Automatyczny zawór mieszający jest wyposażony w siłownik elektryczny, który jest sterowany przez regulator kotła. Kocioł monitoruje i steruje pracą zaworu, np. w oparciu o temperaturę zewnętrzną (regulacja pogodowa). To sprawia, że działanie zaworu jest automatyczne, a system może dostosowywać temperaturę wody w zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych.

Termostatyczny zawór mieszający

Termostatyczny zawór mieszający działa podobnie jak głowica termostatyczna przy grzejniku. Na tym zaworze ustawia się odpowiednią temperaturę, która jest utrzymywana bez potrzeby ciągłego dostosowywania. Jeśli chcemy zmienić temperaturę wody, musimy sami zmodyfikować ustawienia termostatu.

Zastosowanie w instalacjach z dwoma lub więcej obiegami grzewczymi

Zawory mieszające często spotyka się w instalacjach z dwoma lub więcej obiegami grzewczymi. Na przykład:

  • Obieg 1: Wyposażony w tradycyjne grzejniki.
  • Obieg 2: Ogrzewanie podłogowe.

W ten sposób można łatwo i wydajnie zarządzać różnymi strefami ogrzewania w domu.

Znaczenie zaworów mieszających w kotłach na paliwo stałe

W przypadku kotłów na paliwo stałe szczególnie ważne jest stosowanie tzw. 4-drogowych zaworów mieszających. Te specjalne zawory regulują temperaturę wody zasilającej ogrzewanie domu, ale mają także kluczowe zadanie – chronią kocioł przed zbyt niską temperaturą wody powracającej z instalacji ogrzewania. Dlaczego to takie istotne? Kotły na paliwo stałe nie są odporne na niskie temperatury wody, co może prowadzić do kondensacji i wykroplenia wody ze spalin. To z kolei może przyspieszyć korozję kotła i spowodować uszkodzenia po krótkim okresie eksploatacji. Warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę wody w systemie grzewczym, a zawór mieszający jest jednym z kluczowych elementów, które to umożliwiają. Dzięki temu, odpowiednio dobrane i działające zawory mieszające przyczyniają się do efektywnego i wydajnego ogrzewania domu, a także chronią kotły przed uszkodzeniami, co przekłada się na ich dłuższą żywotność. Zapraszamy do skorzystania z naszych produktów marki Viessmann i skontaktowania się z naszymi specjalistami, którzy przygotują dla Państwa niezobowiązującą wycenę. Budujesz lub modernizujesz dom? Poznaj koszty systemu grzewczego opartego na kotle kondensacyjnym i innych produktach marki Viessmann. Tagi: automatyczny zawór mieszający, jak działa zawór mieszający, mieszacz, obieg grzewczy, termostatyczny zawór mieszający, zawór mieszający.