Klimatyzacja Viessmann

Klimatyzacja w Mieszkaniu – Wybór i Wskazówki

Klimatyzacja w mieszkaniu staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Podobnie jak w budynkach jednorodzinnych, także w mieszkaniach wielorodzinnych mamy różne opcje do wyboru. Przy wyborze klimatyzacji w bloku warto jednak pamiętać o uzyskaniu zgody na instalację. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy Wymagane Jest Pozwolenie na Klimatyzację w Mieszkaniu?

Decyzja o konieczności dopełnienia formalności przed montażem klimatyzacji zależy od rodzaju urządzenia, które planujemy zainstalować. Przy wyborze popularnego klimatyzatora typu Split potrzebujemy zgody administracji lub zarządcy budynku wielorodzinnego. Dlaczego? Tego typu urządzenia składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej, montowanej w mieszkaniu, oraz zewnętrznej, umieszczanej na elewacji budynku. Elewacja jest częścią wspólną, więc wszelkie zmiany na niej muszą być skonsultowane i zaakceptowane przez zarządcę.

Właściciele mieszkań z balkonami lub tarasami często wybierają montaż jednostki zewnętrznej na tych przestrzeniach. Zwłaszcza na wyższych piętrach, montaż na elewacji lub balkonie może wymagać podnośnika koszowego. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i komplikacji, konieczne jest zalegalizowanie takiego montażu przez administrację budynku, ponieważ zarówno elewacja, jak i balkony to części wspólne.

Jak Uzyskać Zgodę na Montaż Klimatyzacji w Mieszkaniu?

Proces uzyskania zgody na klimatyzację zaczyna się od złożenia wniosku do administratora budynku. W dokumencie zawieramy istotne informacje, takie jak dokładne miejsce montażu jednostki zewnętrznej, wymiary urządzenia oraz sposób montażu. W związku z potencjalnym hałasem, administrator może także wymagać zgody sąsiadów na montaż. Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na jego poziom hałasu, aby nie zakłócał spokoju innych mieszkańców.

Jeśli planujemy chłodzić pomieszczenia w budynku wielorodzinnym za pomocą klimatyzatora przenośnego, zgoda administracji nie jest konieczna.

Jaka Klimatyzacja Nadaje Się Do Mieszkania?

Najpopularniejszym wyborem są klimatyzatory typu Split, składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Wszystkie elementy generujące hałas znajdują się w jednostce zewnętrznej, więc mieszkanie pozostaje ciche. W mniejszych mieszkaniach wystarcza jedna jednostka wewnętrzna, zazwyczaj w salonie.

W większych mieszkaniach warto rozważyć klimatyzację typu multisplit, pozwalającą na chłodzenie kilku pomieszczeń niezależnie. To unika konieczności montażu wielu jednostek zewnętrznych, co mogłoby być kłopotliwe. Poddasze z ograniczeniami montażowymi może wymagać klimatyzatora przypodłogowego w postaci konsoli Split, umieszczonego na ścianie w niedużej odległości od podłogi.

Klimatyzatory przenośne są alternatywą w małych mieszkaniach lub w przypadku braku zgody na instalację. Montaż tych urządzeń nie jest wymagany – wystarczy postawić je w pomieszczeniu, podłączyć do prądu i wyprowadzić rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz.

Podsumowanie

Decydując się na klimatyzację w mieszkaniu, warto pamiętać o uzyskaniu zgody administracji budynku na montaż. Różne typy klimatyzacji są dostosowane do różnych potrzeb mieszkańców, od małych przestrzeni po większe apartamenty. Kluczowe jest dostosowanie mocy klimatyzacji do powierzchni pomieszczenia oraz dbałość o minimalizację hałasu generowanego przez urządzenie.