Kotły Viessmann

Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

Kamień kotłowy to niechciany gość w naszych urządzeniach grzewczych i podgrzewaczach wody. Powstaje on w wyniku termicznego rozkładu związków wapnia i magnezu, które znajdują się w twardych wodach. Te niepozorne osady potrafią jednak wyrządzić sporo szkód, a więc warto dowiedzieć się, jak się przed nimi uchronić i jak sobie z nimi poradzić.

Gdzie powstaje kamień kotłowy?

Choć nazwa może sugerować, że kamień kotłowy ogranicza się tylko do kotłów grzewczych, prawda jest troszkę bardziej złożona. Osady kamienne mogą pojawić się w dowolnym urządzeniu, które podgrzewa wodę. Woda twarda, bogata w jony wapnia i magnezu, sprzyja tworzeniu się kamienia kotłowego. To zjawisko jest szczególnie uciążliwe dla urządzeń mających styczność z twardą wodą, a proces tworzenia się kamienia może zaczynać się już przy temperaturze nieco powyżej 40°C.

Dlaczego kamień kotłowy szkodzi?

Kamień kotłowy to nie tylko estetyczny problem. Te uporczywe osady, odkładając się na rurach i elementach grzejnych, stopniowo zmniejszają przepływ wody oraz zdolność elementów do przewodzenia ciepła. To oznacza, że urządzenia muszą pracować dłużej i bardziej intensywnie, aby osiągnąć wymaganą temperaturę. Efektem tego jest wyższe zużycie energii oraz wzrost kosztów ogrzewania wody. Co więcej, kamień kotłowy może uszkadzać i niszczyć urządzenia, prowadząc do awarii, przegrzewania się, korozji czy uszkodzeń wynikających z naprężeń cieplnych. W rezultacie skraca się żywotność naszych drogocennych urządzeń.

Jak sobie radzić z problemem uciążliwych osadów?

Warto pamiętać, że gwarancje na kotły grzewcze i podgrzewacze zwykle nie obejmują uszkodzeń wynikających z zakamienienia. Aby uniknąć trudnych konsekwencji i kosztownych napraw, warto zainwestować w zmiękczacz wody Aquahome. To specjalne urządzenie, które skutecznie usuwa jony wapnia i magnezu z wody, zmniejszając twardość wody i minimalizując ryzyko powstawania kamienia kotłowego. Instalując zmiękczacz wody Aquahome przy głównym zaworze, możemy cieszyć się wodą niemal pozbawioną kamienia, co przekłada się na dłuższą żywotność i lepszą wydajność naszych urządzeń.