Ogrzewanie podłogowe Viessmann

Ogrzewanie podłogowe – jak działa? Jak je wykonać?

Ogrzewanie podłogowe – idealne rozwiązanie dla efektywnego ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe stanowi rewolucyjne podejście do ogrzewania pomieszczeń, szczególnie w połączeniu z technologią pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych czy kolektorów słonecznych. Kluczowym elementem tego systemu jest niska temperatura wody grzewczej, która umożliwia źródłom ciepła pracować w sposób niezwykle efektywny. Dzięki temu można osiągnąć maksymalne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Zalety ogrzewania podłogowego

W ogrzewaniu podłogowym cała powierzchnia podłogi pełni rolę „grzejnika”. Ten rozległy obszar przyczynia się do oddawania ciepła w około 70% poprzez promieniowanie. To zaś gwarantuje optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu, co jest kluczowe dla komfortu użytkowników. Warto zaznaczyć, że temperatura posadzki utrzymuje się na poziomie 26-29°C, co sprawia, że użytkownicy odczuwają jedynie delikatne ciepło. Dodatkowo, znaczna powierzchnia „grzejnika” podłogowego i sposób, w jaki oddawane jest ciepło, pozwalają na obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o 1-2°C bez utraty komfortu cieplnego. Taki zabieg może przyczynić się do oszczędności energii na poziomie 6-12% rocznie.

Szczegóły instalacji ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego opiera się na kilku kluczowych elementach. Najpierw układane są rury grzewcze na stropie oddzielającym poszczególne kondygnacje budynku lub na podkładzie betonowym na gruncie (na parterze niepodpiwniczonego budynku). Proces ten obejmuje kilka kroków:

  1. Izolacja przeciwwilgociowa: Folia budowlana lub folia aluminiowa umieszczona na izolacji podstawowej chroni przed wilgocią.
  2. Taśma brzegowa: Pianka polietylenowa oddziela wylewkę podłogi od konstrukcji budynku, umożliwiając wylewce pracę.
  3. Izolacja cieplna: W zależności od położenia pomieszczenia, grubość izolacji cieplnej jest dostosowywana. W podłodze na gruncie może wynosić ok. 10 cm, nad ogrzewanym lub nieogrzewanym pomieszczeniem odpowiednio 3 cm lub 5 cm.
  4. Rury grzewcze: Rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego (najczęściej o średnicy 16 mm) są układane w odpowiedniej odległości od siebie, zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło.
  5. Wylewka betonowa: Wylewka „pracuje” podczas nagrzewania i chłodzenia. Dodatki, takie jak plastyfikatory czy włókna polipropylenowe, zwiększają jej plastyczność i wytrzymałość.
  6. Posadzka: Wykończenie podłogi może być z różnych materiałów, np. płytek ceramicznych czy kamienia. Odpowiedni dobór materiałów wpływa na przewodnictwo cieplne.

Rury grzewcze – serce ogrzewania podłogowego

W systemie ogrzewania podłogowego, rury grzewcze odgrywają kluczową rolę. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego o średnicy zewnętrznej 16 mm. Przykładem takiego systemu jest ViPEX Viessmann, które zapewniają optymalną pracę przy minimalnym ryzyku wydłużenia cieplnego rury. Rury te mogą być używane zarówno do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego, jak i do instalacji ciepłej wody użytkowej w budynku. Rozstawienie rur zależy od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. 

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe to innowacyjny sposób na zapewnienie efektywnego i komfortowego ogrzewania pomieszczeń. Dzięki niskiej temperaturze wody grzewczej oraz zastosowaniu zaawansowanych systemów rur grzewczych, można osiągnąć znaczące oszczędności energetyczne. Kluczowym aspektem jest odpowiednia instalacja, obejmująca izolację przeciwwilgociową, izolację cieplną, rury grzewcze, wylewkę betonową i wykończenie podłogi. Dbałość o szczegóły i staranne wykonanie to klucz do zapewnienia długotrwałego i efektywnego działania ogrzewania podłogowego.